Рекомендації для пацієнтів, які готуються до ЕКО (ЕКЗ)

Вступ.
Ми радимо ознайомитися з цими рекомендаціями до початку лікування Вас за програмою ЕКЗ. Це позбавить Вас від необхідності ставити самим собі безліч питань, пошук відповідей на які може бути скрутний.

Важливо пам'ятати, що немає двох однакових пацієнтів, немає єдиної і підходящої всім схеми обстеження і лікування, кілька спроб ЕКО можуть значно відрізнятися навіть у однієї і тієї ж пацієнтки. Тактика ведення кожної спроби ЕКО, підготовка до неї, вибір препаратів визначаються індивідуально. Саме тому Ви можете зіткнутися з тим, що, наприклад, друга спроба ЕКО буде відрізнятися від першої, а також від того, що може бути запропоновано іншим пацієнтам. Саме через це не варто порівнювати отримані результати обстежень, які застосовуються методики з тим, що рекомендовано іншим пацієнткам, навіть якщо, як Вам здається, у вас багато збігається. Не слід забувати і те, що для багатьох пацієнток необхідність вдаватися до ЕКЗ є сильним психологічним стресом, і обговорення подібних проблем для них може бути дуже неприємним.

З високою часткою ймовірності можна припустити, що Вам будуть призначені будь-які попередні обстеження. Щоб оптимізувати Ваші відвідини клініки для виконання цих тестів рекомендується заздалегідь з'ясувати, які будуть потрібні аналізи, чи потрібна попередній запис, в який час треба бути в клініці, чи проводяться ці тести натщесерце, а також залежить результат цих обстежень від дня менструального циклу.

Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій проводиться на підставі Ваших письмових заяв, а також інформованих згод, які повинні бути заповнені Вами до початку лікування.Що може підвищити ефективність проведеного лікування

Жінкам:

 • припинити самостійний ( «для загального здоров'я») прийом ліків, біоактивних харчових добавок. Якщо Вам прописано будь-яке лікування, повідомте про це до початку циклу ЕКЗ.
 • приймати полівітаміни, бажано розроблені для періоду вагітності (пренатальні вітаміни), вітамін Е, фолієву кислоту (необхідність і режим прийому - на розсуд Вашого лікаря).
 • обмежити або відмовитися від куріння, прийом алкоголю, так як ці фактори можуть знижувати ймовірність настання вагітності, підвищити ризик невиношування.
 • обмежити прийом напоїв, що містять кофеїн.
 • не починати нову дієту і не намагатися скидати вагу під час лікувального циклу ЕКЗ. В даний період найкраще - збалансоване повноцінне харчування.
 • утримуватися від статевого життя за 3-4 дні до пункції фолікулів, а також в період після перенесення ембріонів до діагностики вагітності. У разі настання вагітності статевий спокій повинен витримуватися протягом ще декількох тижнів.
 • уникати значних фізичних навантажень, а також інтенсивних занять спортом. Екстремальні види спорту, кінний або велоспорт краще покинути на цей період. Помірне фізичне навантаження, піші прогулянки по свіжому повітрю будуть корисні.
 • відмовитися на цей період від відвідування лазні, сауни, прийому ванн.


Чоловікам:

 • підвищення температури протягом декількох днів при будь-якому захворюванні, наприклад, застуді, може негативно позначитися на показниках спермограми. Якщо у Вас було підвищення температури або якщо на початку або під час лікування Ви перенесли захворювання, навіть у легкій формі - сповістіть Вашого лікаря.
 • відвідування сауни або прийом гарячої ванни перед лікуванням небажані через негативного впливу високих температур на сперматогенез, а також на якість сперми. Утримайтеся від відвідування лазні або сауни за 1 - 2 місяці до початку ЕКЗ.
 • постарайтеся перестати палити і приймати алкоголь за 2-3 місяці до початку лікування безпліддя методом ЕКЗ.
 • якщо Ви - носій будь-якої вірусної інфекції, то при загостренні вірусного процесу, при появі зовнішніх проявів сповістіть Вашого доктора.
 • якщо Ви відвідуєте спортивний клуб, то не варто починати нову програму, освоювати нові види спорту.
 • американські експерти рекомендують під час лікування безпліддя методом ЕКЗ обмежувати оздоровчий біг сумарно 35 кілометрами на тиждень.
 • не дивлячись на відсутність достовірно доведеною взаємозв'язку носіння тугого нижньої білизни і низької якості сперми, експерти ВООЗ і Американського співтовариства репродуктивної медицини рекомендують утриматися від носіння подібного білизни на період проведення програми ЕКЗ.
 • статевий спокій, як мінімум, протягом 3, але не більше 6-7 днів, перед днем ​​трансвагинальной пункції фолікулів і, відповідно, здачі сперми.
Деякі пояснення по лікуванню безпліддя методом ЕКЗ:
Як не дивно, але лікування може початися на місяць раніше запланованого циклу лікування. Описані нижче методики підготовки не є обов'язковими, їх застосування визначається індивідуально.

Вам може бути рекомендований прийом гормональних контрацептивів, що відносяться до класу монофазних комбінованих оральних контрацептивів (напр., Логест, силест, фемоден). Дані препарати призначаються для придушення овуляції в цьому циклі, попередження появи кіст яєчників, кращої підготовки ендометрія для лікування, для більш передбачуваного терміну настання менструації, що дозволяє більш точно планувати лікування.

Якщо не буде призначений прийом гормональних контрацептивів, то може бути рекомендовано проведення тесту на овуляцію (кліарплан, овуплан, фрау-тест). Через кілька днів після підтвердження сталася овуляції Вам буде запропоновано пройти ультразвукове дослідження для оцінки якості ендометрія, стану яєчників.


Поширеним є також виконання пробного «перенесення ембріонів» в попередньому циклі. Зрозуміло, ніяких ембріонів при цьому використовуватися не буде. Для того, що справжня процедура перенесення ембріонів пройшла максимально ефективно, в середині другої фази менструального циклу лікар імітує процедуру перенесення ембріонів, проводячи спеціальний ембріональний катетер через канал шийки матки. Це дозволить заздалегідь уточнити напрям каналу шийки матки, можливі вигини, визначити ймовірні складності при його проходженні. Деякі клініки роблять це всім пацієнткам в обов'язковому порядку, деякі не використовують цю маніпуляцію, багато в чому це визначається перевагою Вашого лікаря, а також Вашої медичної історією, станом шийки матки.

Всі ліки, що застосовуються для стимуляції роботи яєчників, виробляються у вигляді ін'єкцій. Кожен день, бажано в один і той же час, Вам треба буде робити підшкірні ін'єкції в живіт в області пупка, якщо будуть призначені такі препарати, як диферелін, декапептил, пурегон, гонал-ф, фоллістім, Оргалутран, цетротайд або антагон. Вам доведеться освоїти внутрішньом'язові уколи, якщо Вам призначать один з наступних препаратів: пергонал, меногон, метродин, Бравель, репронекс.

Коли Ви купите ці ліки, то в упаковці виявиться ампула зі стерильною водою і пляшечку з порошком. Щоб не заплутатися, попросіть медсестру в клініці пояснити, як треба розводити ліки-порошок і робити ін'єкцію.

Під час проведення цього курсу уколів Вам треба буде кожні 2-3 дня приходити до лікаря на ультразвукове дослідження для оцінки того, як реагують яєчники, скільки фолікулів з'явилося і як вони ростуть. Це називається ультразвуковий моніторинг. Робиться це для того, щоб Ви отримали мінімально необхідну дозу ліків, достатню для отримання декількох хороших зрілих яйцеклітин.

Поступово, ближче до завершення стимуляції Ви можете почати відчувати тяжкість в низу живота, може з'явитися відчуття розпирання в животі - це цілком вірогідні наслідки лікування, адже часто при цьому яєчники збільшуються. Якщо це сталося, обов'язково проінформуйте Вашого лікаря.


Як приготувати ліки і зробити ін'єкцію:

 1. Добре вимийте руки.
 2. Приготуйте все, що потрібно для уколу: ліки, спиртову серветку для уколів (продаються у всіх аптеках), окремо голку від шприца, інсуліновий або звичайний шприц.
 3. Розкрийте ампулу зі стерильною водою, надіньте на шприц голку, наберіть воду в шприц. Щоб зібрати всю воду з ампули, опустіть голку шприца на дно ампули.
 4. Видаліть з кришки бульбашки з ліками пластикову пластину, проткніть голкою, не знімаючи її зі шприца, гумову пробку і введіть воду всередину.
 5. Порошок розчиняється практично миттєво, виходить прозорий розчин, без піни або згустків. Якщо розчин каламутний або розчиняється нерівномірно, краще не використовувати цю порцію.
 6. Не виймаючи голку, переверніть пляшечку, витягніть голку таким чином, щоб усередині бульбашки залишився тільки кінчик голки і витягніть розчин з ліками в шприц.
 7. Якщо Вам прописано одномоментно кілька ампул ліків, наприклад, 3 ампули Пурегона, то просто повторіть пункти 4 - 6 тієї ж самої водою для ін'єкцій. Таким чином, у Вас вийде невеликий об'єм рідини, що містить необхідну кількість ліків і Ви будете позбавлені від необхідності вводити з ліками зайву воду.
 8. Від'єднайте шприц від цієї голки і надіньте на нього нову стерильну голку.
 9. Поверніть шприц вертикально голкою вгору і, обережно постукавши по шприцу пальцем (щоб бульбашки повітря зібралися у голки), обережно і несильно натисніть на поршень шприца так, щоб повітря вийшло з шприца.
 10. Виберіть місце для ін'єкції. Для підшкірних уколів використовують ділянки живота з обох сторін від пупка, праворуч і ліворуч, чергуючи боку кожен день.
 11. Протріть вибране місце спиртовою серветкою кілька разів.
 12. Візьміть шприц однією рукою і тримайте його під кутом до шкіри живота, великим і вказівним пальцями іншої руки захопіть складку шкіри обробленої ділянки біля пупка.
 13. Швидким рухом введіть голку в шкіру дощенту, повільно введіть розчин з ліками.
 14. Відпустіть шкіру і перед тим, як витягнути голку, притисніть місце вкола спиртової серветкою.


Пам'ятайте, що останній укол, завершальний етап контрольованої стимуляції яєчників - укол препаратом хоріонічного гонадотропіну людини (прегнил, профазі, хорагон) необхідний для остаточного дозрівання яйцеклітин, а також для попередження овуляції, повинен бути зроблений за 34 - 37 годин до пункції. У цьому випадку дія препарату проявляється найбільш оптимально. Це - дуже важлива умова, багато в чому забезпечує отримання якісних яйцеклітин. Відповідно, ця ін'єкція робиться ввечері за день до пункції. Наприклад, якщо пункція запланована на 09.00 ранку в понеділок, то оптимальним часом для ін'єкції буде 23.00 в суботу.

Читайте також:

Заказать
звонок
arrow_up